wtorek, 13 listopada 2018

Skorzystanie z dotychczas złożonych zamawiającemu oświadczeń lub dokumentów „nieelektronicznych”


Dla wykonawcy udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego wiąże się zasadniczo z koniecznością przekazania zamawiającemu, określonych rodzajów oświadczeń lub dokumentów. W przypadku postępowań w których zamawiający wykorzystują elektroniczne kanały komunikacji (obowiązkowo w przypadku postępowań których przedmiotem jest udzielenie zamówienia o wartości unijnej i dobrowolnie w przypadku zamówień o mniejszej wartości) udział w postępowaniu, wiąże się dodatkowo z koniecznością dostosowania formy oświadczeń i dokumentów do standardów elektronicznych.


W kontekście powyższego należy wskazać na przepis art. 26 ust. 6 P.z.p., który przewiduje, że wykonawca nie jest obowiązany do składania oświadczeń lub dokumentów potwierdzający okoliczności, o których mowa w:

  1.  art. 25 ust. 1 pkt 1 P.z.p. - potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu lub kryteriów selekcji,
  2. art. 25 ust. 1 pkt 3 P.z.p. – potwierdzających brak podstaw wykluczenia,

m.in. w sytuacji w której zamawiający posiada oświadczenia lub dokumenty dotyczące tego wykonawcy. Przytoczony przepis uszczegóławia § 10 ust. 2 Rozporządzenia ws. dokumentów przewidując, że:

  1.  jeżeli wykonawca zdecydował się nie przekazywać ponownie oświadczeń lub dokumentów, obowiązany jest wskazać oświadczenia lub dokumenty, które są w posiadaniu zamawiającego i tym samym zobowiązać zamawiającego do posłużenia się nimi na potrzeby toczącego się postępowania, 
  2. na żądanie wykonawcy zamawiający jest zobowiązany do posłużenia się tymi oświadczeniami lub dokumentami na potrzeby postępowania – pod warunkiem ich aktualności (wadliwość, w tym nieprzydatność, nieaktualność oświadczeń lub dokumentów obciąża wykonawcę – zasadniczo zostanie on w takiej sytuacji wezwany w trybie art. 26 ust. 3 P.z.p. do przekazania oświadczenia lub dokumentu).

Powyższe regulacje nie doznały modyfikacji, przepisami (w tym przejściowymi) ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. (zmieniającej ustawę P.z.p. oraz ustawę o zmianie ustawy P.z.p. z dnia 22 czerwca 2016 r.), czy Rozporządzeń z dnia 16 października 2018 r. (zmieniającego Rozporządzenie ws. dokumentów) lub z dnia 17 października 2018 r. (zmieniającego Rozporządzenie ws. środków komunikacji elektronicznej). W konsekwencji nie występują przeciwskazania natury prawnej do powoływania się przez wykonawców na dotychczas złożone w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych oświadczenia lub dokumenty. Powyższego nie modyfikuje okoliczność, iż nie spełniają one standardów elektronicznych lecz posiadają formę tradycyjną. Wykonawca jest uprawniony do powołania się na już złożone oświadczenia lub dokumenty a zamawiający, o ile będą one aktualne, będzie zobowiązany do posłużenia się nimi nawet w postępowaniu, w którym komunikacja elektroniczna jest obligatoryjna. Powyżej wskazane stanowisko znajduje potwierdzenie m.in. w uzasadnieniu projektu Rozporządzenia zmieniającego Rozporządzenie ws. dokumentów (s. 3 uzasadnienia projektu z dnia 6 września 2018 r.[1]) w którym wskazano, że „nawet w przypadku postępowań o udzielenie zamówienia, w których komunikacja zamawiającego będzie odbywała się wyłącznie przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, możliwe będzie z uwagi na treść § 10 ust. 2 rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 26 lipca 2016 r. skorzystanie przez zamawiającego z posiadanych oświadczeń lub dokumentów (o ile są one jeszcze aktualne) przekazanych przez wykonawcę w tradycyjnej formie”.

Skuteczne skorzystanie z tego uprawnienia, nie tylko wymusza wyraźne zobowiązanie zamawiającego do posłużenia się poszczególnymi oświadczeniami lub dokumentami (w tym wskazania w ramach jakiego postępowania zamawiający je uzyskał) lecz również upewnienia się, że oświadczenia lub dokumenty nie są zbyt stare jak również, że są aktualne (odzwierciedlają aktualny stan).

Jeżeli z jakichkolwiek uzasadnionych powodów, zamawiający wezwie wykonawcę do złożenia oświadczeń lub dokumentów w trybie art. 26 ust. 3 P.z.p. a komunikacja pomiędzy zamawiającym a wykonawcą, będzie opierać się na wykorzystaniu wyłącznie kanałów komunikacji elektronicznej, wykonawca będzie zobligowany do złożenia żądanych oświadczań lub dokumentów (np. aktualnych) odpowiadających standardom elektronicznym. W konsekwencji częściowe uchylenie się od elektronizacji oświadczeń lub dokumentów może okazać się nieskuteczne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz