sobota, 28 stycznia 2017

Plan udzielania zamówień publicznych – kilka kwestii praktycznych

Nowy rok, nowe plany. To sformułowanie w 2017 roku dla osób udzielających zamówień publicznych nabiera dodatkowego znaczenia. Wynika to wprost z obowiązania, niektórych kategorii zamawiających do przygotowania i opublikowania planów postępowań o udzielenie zamówień publicznych. O niektórych kwestiach związanych z planami wspominałem już w komentarzu Planowanie zamówień publicznych po nowelizacji PZP (LEX nr 295881) a także w publikacji Nowe Prawo Zamówień Publicznych w rozdziale dotyczącym zamówień podprogowych. Niniejszy wpis zostanie poświęcony kilku zagadnieniom praktycznym o zaopiniowanie, których byłem poproszony kilkukrotnie w ostatnich tygodniach. Powielanie się tożsamych pytań może świadczyć, o tym, że omówienie tych kwestii może okazać się przydatne dla szerszego grona czytelników.

Czy w planie wskazywać umowy w sprawie zamówienia publicznego, które zostaną zawarte w 2017 r.

Należy zauważyć, że już sama nazwa planu wskazuje, zakres przedmiotowy spraw jakie mają zostać nim objęte. Posłużenie się sformułowaniem „plan postępowań o udzielenie zamówienia publicznego” wprost wskazuje na położenie nacisku na ujawnienie informacji o postępowaniach, które zamawiający ma zamiar w danym roku przeprowadzić. Zatem, jeżeli w 2017 roku zamawiający jedynie zawiera umowę w sprawie zamówienia publicznego, nie jest konieczne zawieranie informacji o tej okoliczności w sporządzanym planie.

Czy informować o zamówieniach które będą realizowane w 2018 roku i następnych

W sporządzonym planie postępowań powinny znaleźć się informacje o postępowaniach wszczynanych w 2017 roku, których realizacja jest przewidziana na ten rok finansowy, jak i te, które będą wszczęte w tym roku, ale ich realizacja będzie rozkładała się na kolejny rok lub lata. Dla zakresu informacji zawartych w planie decydujące znaczenia ma moment przeprowadzania postępowania a nie realizacji zamówienia czy też zawarcia umowy. Na marginesie można zauważyć, że w przypadku, w którym zawarcie umowy planowane jest na rok następny, a więc 2018, lecz postepowanie będzie przeprowadzane w roku bieżącym, informacje o postępowaniu powinny zostać przewidziane w przygotowywanym obecnie planie.

Czy informować o niepewnym zakupie

Po raz wtóry odwołując się do nazwy opracowywanego dokument należy zauważyć, że jest on planem, dlatego w art. 13a ust. 1 pzp widnieje m.in. sformułowanie „jakie (zamawiający) przewidują”. Zatem informacje o wszystkich przewidywanych postępowaniach powinny zostać zawarte w planie. Nie będzie przy tym stanowiło naruszenia prawa nieprzeprowadzenie postępowania przewidzianego w planie. Ponadto zawarcie w planie informacji o przewidywanym postępowaniu, nie przyznaje roszczeń potencjalnym wykonawcom. Zamawiający przygotowując plan i decydując się o zawarciu w nim poszczególnych pozycji powinien zachować należytą staranność a więc kierować się założeniami budżetowymi, wiedzą na temat swoich potrzeb, jak również nabytym doświadczeniem.

Czy informować o zamówieniach o wartości mniejszej niż 30 000 euro

Zamawiający nie ma obowiązku umieszczania zamówień o wartości nieprzekraczającej równowartości 30 000 euro w w planie zamówień, o którym mowa w art. 13a pzp. Potwierdza to wprost UZP na swojej stronie internetowej w opinii Czy plany postępowań o udzielenie zamówienia publicznego dotyczą zamówień o wartości poniżej 30 tys. euro?. Nie ma jednak przeszkód prawnych by informacje o tych zamówieniach zawrzeć w planie. Umieszczenie informacji o nim w planie może skutkować m.in. zwiększeniem zainteresowania nimi u wykonawców.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz