sobota, 10 października 2015

Środowiskowe parametry techniczne jako kryterium oceny ofert



Kryterium parametrów technicznych, w tym zielonych parametrów technicznych, odwołuje się w znacznej mierze do cech jakościowych w ich wymiernym wydaniu. Parametry techniczne obrazują bowiem pewne aspekty produktu w mierzalnych i bezpośrednio porównywalnych wskaźnikach, takich jak poziom emitowania hałasu, poziom energochłonności, poziom emisji spalin, itd. Stosowanie parametrów technicznych w obrębie całości zamówień, w zakresie wszystkich przedmiotów, może przynosić daleko idące korzyści środowiskowe. Podobnie jak w przypadku dokonywania opisu przedmiotu zamówienia, tak w przypadku kreowania kryteriów istnieje możliwość prostego skorzystania z eko-etykiet, systemu ekocertyfikowania, badań naukowych porównujących dane mierniki wpływu produktu na środowisko. Zastosowanie nawet wysokiego wymogu środowiskowego w postaci kryterium oceny ofert nie powinno ograniczać konkurencji, albowiem zasadniczo wskazuje obiektywnie uzasadnione preferencje zamawiającego. 


Podmiot zamawiający powinien jednakże uwzględnić obiektywność oraz znaczenie danego parametru technicznego, ażeby nie punktować w znaczny sposób parametru nieistotnego, na który największy nacisk położył jeden z potencjalnych wykonawców, a nie wykazuje on istotnego znaczenia w zakresie ochrony środowiska. W celu uniknięcia wpadnięcia w pułapkę zachwalania swojej oferty przez wykonawcę, zamawiający powinien w tym zakresie odwołać się do obiektywnych źródeł wiedzy, takich jak opracowania naukowe czy wymagania zewnętrznych instytucji certyfikujących. Parametryzacja techniczna obecna jest w każdej dziedzinie produkcji. 

Szereg norm wykorzystywanych jest także na potrzeby ochrony środowiska naturalnego. Optymalne zbilansowanie poszczególnych podkryteriów w obrębie szeroko pojętego zielonego kryterium powinno w celu wzmocnienia swojej efektywności obejmować newralgiczne środowiskowo punkty, które mogą zostać wykryte dzięki LCA. Uwzględnienie kryteriów odwołujących się do szerokiego spektrum ingerencji w środowisko umożliwi zoptymalizowanie zmniejszenia negatywnego nań wpływu. Najwięcej kryteriów opartych na parametrach technicznych możliwe jest do zastosowania w przypadku najbardziej złożonych zamówień na roboty budowlane. Zamawiający powinien w przypadku opisu przedmiotu zamówienia na roboty budowlane uwzględnić pewne wskaźniki techniczne w sposób obligatoryjny, z kolei przy kształtowaniu kryteriów oceny ofert, ma możliwość ich podniesienia.

W zakresie związku kryterium z przedmiotem zamówienia polecam lekturę, artykułu "Związek kryteriów z przedmiotem zamówienia", który ukazał się w miesięczniku "Przetargi Publiczne", nr 12/2014, s. 20-24.

Ponadto, w zakresie środowiskowych kryteriów polecam takze artykuł "Aspekty ekoinnowacyjne jako kryterium oceny ofert w prawie zamówień publicznych", który ukazał się w kwartalniku naukowym wydawnictwa UMK "Przegląd Prawa Ochrony Środowiska", nr 3/2014, s. 93/115.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz