czwartek, 3 września 2015

Niezgodność treści oferty z SIWZ




Wykonawca ubiegający się o uzyskanie zamówienia zobowiązany jest do wykazania, że oferowane roboty budowlane, dostawy lub usługi odpowiadają wymaganiom określonym przez zamawiającego, a w przypadku zaistnienia niezgodności treści oferty z treścią SIWZ, zamawiający zobowiązany jest taką ofertę odrzucić. Treść SIWZ stanowi przede wszystkim zawarty w opisie przedmiotu zamówienia opis potrzeb i wymagań zamawiającego, które mają być zaspokojone w wyniku postępowania o udzielenie zamówienia przez zawarcie i zrealizowanie z należytą starannością umowy w sprawie zamówienia publicznego.                   


O niezgodności treści oferty z treścią SIWZ można mówić w sytuacji, gdy oferta nie odpowiada w pełni przedmiotowi zamówienia w ten sposób, że nie zapewnia realizacji go w całości. Sformułowania „treść oferty” i „treść SIWZ” jednoznacznie wskazują na aspekt merytoryczny obu dokumentów[1]. W związku z powyższym zamawiający, dokonując oceny oferty, zobowiązany jest brać pod uwagę całokształt SIWZ, a nie tylko wybrane jej elementy[2]. Przepis art. 89 ust. 1 pkt 2 Pzp ma charakter obligatoryjny, co oznacza, że zaistnienie przesłanki w nim wymienionej nakłada na zamawiającego obowiązek dokonania określonej czynności. Odrzucenie oferty jest konsekwencją szeregu czynności zamawiającego, składających się na badanie i ocenianie złożonych ofert z treścią SIWZ, a więc odnoszącej się do jej merytorycznej zawartości. W przypadku wątpliwości zamawiającego odnośnie treści złożonej oferty, przed podjęciem decyzji co do jej odrzucenia na podstawie art. 89 ust.1 pkt 2 Pzp, powinien on najpierw zwrócić się do wykonawcy o wyjaśnienie treści oferty na podstawie art. 87 ust.1 Pzp[3].                                      
W celu potwierdzenia, że oferowane roboty budowlane, dostawy lub usługi odpowiadają wymaganiom określonym przez zamawiającego, zamawiający powinien żądać odpowiednich dokumentów. Zgodnie z treścią § 6 Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów  w sprawie dokumentów[4], w celu potwierdzenia, że oferowane świadczenia odpowiadają wymaganiom określonym przez zamawiającego, zamawiający może żądać w szczególności: 

1.      próbek, opisów lub fotografii produktów, które mają zostać dostarczone, których autentyczność musi zostać poświadczona przez wykonawcę na żądanie zamawiającego,
2.      zaświadczenia niezależnego podmiotu uprawnionego do kontroli jakości potwierdzającego, że dostarczane produkty odpowiadają określonym normom lub specyfikacjom technicznym,
3.      zaświadczenia niezależnego podmiotu zajmującego się poświadczaniem zgodności działań wykonawcy z normami jakościowymi, jeżeli zamawiający odwołują się do systemów zapewniania jakości opartych na odpowiednich normach europejskich,
4.      zaświadczenia niezależnego podmiotu zajmującego się poświadczaniem zgodności działań wykonawcy z europejskimi normami zarządzania środowiskiem, jeżeli zamawiający wskazują środki zarządzania środowiskiem, które wykonawca będzie stosował podczas wykonywania zamówienia na roboty budowlane lub usługi, odwołując się do systemu zarządzania środowiskiem i audytu (EMAS) lub norm zarządzania środowiskiem opartych na europejskich lub międzynarodowych normach poświadczonych przez podmioty działające zgodnie z prawem Unii Europejskiej, europejskimi lub międzynarodowymi normami dotyczącymi certyfikacji.

Z treści wskazanych dokumentów powinno wynikać spełnianie przez ofertę wykonawcy standardów określonych przez zamawiającego w dokumentacji przetargowej. Jednocześnie należy wskazać, że wykonawca może dowieść różnymi środkami, że oferowane przez niego świadczenia spełniają warunki poziomu minimalnego określonego w opisie przedmiotu zamówienia.                  

W zakresie udostępniania SIWZ polecam artykuł "Termin udostępniania SIWZ", który ukazał się w miesięczniku "Monitor Zamówień Publicznych", nr 5/2015, s.50-53.
                                    


[1] Wyrok KIO z dnia 29 sierpnia 2008 r., KIO/UZP 847/08 i KIO/UZP 851/08, Lexis.pl nr 2285118.
[2] Wyrok KIO z dnia 1 kwietnia 2010 r., KIO/UZP 202/10, Lexis.pl nr 2238581.
[3] Wyrok KIO z dnia 5 października 2011 r., KIO 2033/11, Lexis.pl nr 2797003; Wyrok KIO z dnia 19 lipca 2010 r., KIO/UZP 1377/10, Lexis.pl nr 2366325.
[4] Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 lutego 2013 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz. U. 2013 poz. 231).



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz