wtorek, 25 listopada 2014

Z cyklu kto to taki: komisja przetargowa


Komisja przetargowa o której mowa w art. 19-21 Pzp, jest zespołem pomocniczym kierownika zamawiającego, co oznacza, że nie posiada ona uprawnień do dokonywania czynności prawnych. Rola komisji przetargowej jest ograniczona do czynności pomocniczych takich jak: badanie dokumentacji, analizowanie ich treści, doradztwa opiniowania. Podział zadań pomiędzy komisją a kierownikiem opiera się na podziale na czynności faktyczne (dokonywane przez komisję w razie jej powołania) oraz prawne (dokonywane przez kierownika). Ostateczną decyzję w danej sprawie podejmuje kierownik zamawiającego, który ex lege odpowiada za przygotowanie i przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia. Inne osoby ponoszą odpowiedzialność tylko w zakresie w jakim powierzono im czynności w postępowaniu oraz czynności związane z przygotowaniem postępowania.                       


Komisja przetargowa może składać się zarówno z pracowników zamawiającego jak i osób nimi nie będącymi. Kierownik zamawiającego powołując komisję przetargową podejmuje także decyzję o tym jaki model komisji zostanie przyjęty w danej instytucji. Komisja przetargowa może być powołana do obsługi wszystkich postępowań prowadzonych przez danego zamawiającego lub może być powołana do przygotowania i przeprowadzenia konkretnego postępowania. Można także przyjąć model mieszany w którym cześć składu komisji składa się z członków stałych a część powoływana jest ad hoc. W jednej instytucji może funkcjonować jedna lub kilka komisji, zarówno stałych jak i doraźnych. Zamawiający decydując się na powołanie określonego typu komisji powinien rozważyć wszystkie zalety jak i mankamenty określonego typu komisji przetargowej.                         
                                                                
Do zadań komisji przetargowej należą co najmniej: przeprowadzenie kwalifikacji wykonawców, przeprowadzenie badania i oceny złożonych ofert, wskazanie oferty najkorzystniejszej, wskazanie konieczności unieważnienia postępowania.                          
                                                   
W sytuacji gdy członkowie komisji nie dysponują niezbędną wiedzą do przeprowadzania, albo przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, istnieje możliwość powołania biegłego, w celu zasięgnięcia jego opinii. Kierownik zamawiającego może powołać biegłych zarówno z własnej inicjatywy jak i na wniosek komisji przetargowej. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz