poniedziałek, 2 czerwca 2014

Sposób obliczania terminów na złożenie wniosku o wyjaśnienie treści zapisów SIWZ oraz odpowiedzi na zadane pytania




Jednym z obowiązków zamawiającego jest jak najbardziej jasne i dokładne sformułowanie treści SIWZ. Jak bowiem podkreśla się w orzecznictwie, do interpretacji postanowień SIWZ stosuje się art. 65 § 1 kodeksu cywilnego, a zatem interpretacji należy dokonywać kierując się przede wszystkim jej bezpośrednim brzmieniem i najbardziej prawdopodobnym rozumieniem przez ogół odbiorców (wyrok KIO z dnia 14 stycznia 2010 r., sygn. KIO/UZP 1648/09). W przypadku powzięcia przez wykonawców wątpliwości co do znaczenia postanowień SIWZ ustawodawca w art. 38 ust. 1 ustawy Pzp daje im prawo zwrócenia się do zamawiającego o wyjaśnienie jej treści. Zamawiający ma natomiast obowiązek takich wyjaśnień udzielić. Jak wskazuje KIO w wyroku z dnia 7 kwietnia 2010 r. (sygn. KIO/UZP 434/10) „ze względu na to, że wyjaśnienia niejednokrotnie wpływają na podjęcie decyzji o składaniu oferty bądź na jej zawartość wskazane jest udzielanie precyzyjnych wyjaśnień, rzeczywiście wskazujących wolę zamawiającego wyrażoną w danym zapisie specyfikacji oraz udzielanie ich niezwłocznie.” 

Jak słusznie podkreśla się w doktrynie przepis ten pozwala jedynie na wyjaśnienie wątpliwości związanych z treścią SIWZ, nie można więc na jego podstawie domagać się wprowadzenia zmian do specyfikacji, czy też zadawać zamawiającemu pytania związane wprawdzie z postępowaniem, ale niebędące przedmiotem SIWZ.

Ustawa Pzp nie zawiera przepisów regulujących kwestię obliczania terminów w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Zgodnie z odesłaniem z art. 14 ustawy do czynności podejmowanych przez zamawiającego i wykonawców w postępowaniu o udzielenie zamówienia stosuje się przepisy kodeksy cywilnego, o ile przepisy Pzp nie stanowią inaczej. Wyznaczając termin pamiętać należy, że zgodnie z art. 111 § 2 kc, jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło. Ponadto, termin powinien być obliczony z uwzględnieniem zasady wynikającej z art. 115 kc, czyli - jeżeli ostatni dzień danego terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy (niedzielę lub święto) termin ten upływa dnia następnego. Powyżej wskazane regulacje stosuje się do wyznaczenia terminu o którym mowa w art. 38.

Zgodnie z treścią art. 38 ust. 1 Pzp, wykonawca może zwrócić się do zamawiającego o wyjaśnienie treści SIWZ, a zamawiający jest obowiązany udzielić wyjaśnień niezwłocznie, jednak nie później niż:

1)        na 6 dni przed upływem terminu składania ofert,
2)        na 4 dni przed upływem terminu składania ofert - w przetargu ograniczonym oraz negocjacjach z ogłoszeniem, jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia,
3)        na 2 dni przed upływem terminu składania ofert - jeżeli wartość zamówienia jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 Pzp

pod warunkiem że wniosek o wyjaśnienie treści SIWZ wpłynął do zamawiającego nie później niż do końca dnia, w którym upływa połowa wyznaczonego terminu składania ofert. Do obliczenia terminu, w którym wykonawca może zwrócić się do zamawiającego o wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia, wlicza się dzień składania ofert. Na bieg terminu składania wniosku o wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia nie wpływa przedłużenie terminu składania ofert. Zdanie pierwsze przepisu art. 38 ust. 1 Pzp stanowi, iż wykonawca może zwrócić się do zamawiającego o wyjaśnienie treści SIWZ. W świetle zdania 1 cyt. przepisu, wykonawcy przysługuje uprawnienie do żądania wyjaśnienia treści SIWZ przed upływem terminu do składania ofert. To jednak kiedy wykonawca zwróci się z wnioskiem o wyjaśnienie treści SIWZ nie pozostaje całkiem bez znaczenia. Jeżeli wniosek o wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia wpłynął po upływie terminu składania wniosku, o którym mowa w ust. 1, lub dotyczy udzielonych wyjaśnień, zamawiający może udzielić wyjaśnień albo pozostawić wniosek bez rozpoznania. Ustawodawca wskazał więc dzień w którym wniosek o wyjaśnienie musi wpłynąć, ażeby zamawiający był zobowiązany niezwłocznie wyjaśnić treść zapisów SIWZ. Praktycznie można wskazać, że jeżeli ogłoszenie było umieszczone dnia 1 czerwca a termin składania ofert został wyznaczony na dzień 30 czerwca, to dzień w którym upływa połowa wyznaczonego terminu składania ofert wypadnie na dzień 16 czerwca, (29/2=14,5 co zaokrąglamy w górę, 15 dzień będzie równy terminowi składania wniosków o wyjaśnienie treści SIWZ).

W razie wpłynięcia wniosku o wyjaśnienie po ww. terminie art.  38  ust.  1  a  ustawy  Pzp  daje  zamawiającemu  prawo  udzielenia  wyjaśnień  albo pozostawienia  wniosku  bez  rozpoznania.  Podobnie  jest  w  przypadku  wniosku  dotyczącego wyjaśnień już udzielonych. Wydaje się jednak, że w interesie zarówno zamawiającego jak i wykonawców  leży,  aby  w  miarę  możliwości  zostały  udzielone  odpowiedzi  na  wszystkie zadane  pytania  i  usunięte  niejasności  w  treści  SIWZ.  Należy podkreślić,  że  konsekwencje  nieprecyzyjnego  sformułowania  treści  SIWZ  obciążają zamawiającego.  

Jak  wskazuje  się  w  orzecznictwie  „w  przypadku,  gdy  istnieje  kilka  możliwości  interpretacji  postanowień  SIWZ,  okoliczność,  że  wykonawca  zinterpretował  te postanowienia w sposób odmienny niż zamawiający nie może rodzić negatywnych skutków dla wykonawcy” (wyrok KIO z dnia 7 kwietnia 2010 r., sygn. KIO/UZP 434/10). 

Forma  zadawania  pytań  do  treści  siwz  jak  i  udzielania  na  nie  odpowiedzi  musi  być uregulowana  przez  zamawiającego  w  siwz  zgodnie  z  art.  27  ust.  1  ustawy  Pzp,  a  zatem dopuszczalna jest, w zależności od wyboru zamawiającego, forma pisemna, faks lub droga elektroniczna.

Zamawiający ma obowiązek niezwłocznego udzielenia odpowiedzi na złożony przez wykonawcę wniosek o wyjaśnienie treści SIWZ o ile wniosek ten wpłynął w terminie określonym art. 38 ust. 1 ustawy. Użyty w art. 38 ust. 2 Pzp termin „niezwłocznie” należy interpretować jako termin realny w okolicznościach danego miejsca i czasu, przy uwzględnieniu treści wniosku o wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz z uwzględnieniem staranności przyjętej w stosunkach danego rodzaju (por. art. 355 § 1 Kc) Zasadniczo, zamawiający jest obowiązany udzielić wyjaśnień niezwłocznie, jednak nie później niż 6/4/2 dni przed terminem składania ofert. Posługując się przywołanym przykładem można wskazać, iż jeżeli w postępowaniu zamawiający wyznaczył termin składania ofert na dzień 30 czerwca. Dnia 30 czerwca nie wlicza się ze względu na treść przepisu, „na x dni przed upływem terminu składania ofert”, a więc stosując interpretację językową nie wliczamy dnia składania ofert. Szóstym dniem przed terminem składania ofert będzie zatem dzień 24 czerwca, czwartym 26 czerwca a drugim 28 czerwca. 

Zamawiający  jest  zobowiązany  przekazać  treść  pytań  wraz  z  wyjaśnieniami wykonawcom,  którym  przekazał  specyfikację  istotnych  warunków  zamówienia,  bez ujawniania źródła zapytania, a jeżeli specyfikacja jest udostępniana na stronie internetowej, muszą one być również zamieszczone na tej stronie.  Od  momentu  publikacji  wyjaśnień  do  treści  SIWZ  zarówno  zamawiający  jak  i wykonawca są związani ich treścią. Wykonawca musi  brać  pod  uwagę  wyjaśnienia  specyfikacji  łącznie  z  pytaniami,  gdyż  wyjaśnienia  są udzielane  do  konkretnego  zagadnienia.  (zob.  wyrok  KIO  z  dnia  1  kwietnia  2011  r.,  sygn. KIO/UZP 580/11).

Jeżeli, po obliczeniu dwukrotnie bądź i czterokrotnie terminu, wciąż okazuje się, że dziś mamy ostatni dzień na zadanie zapytania bądź udzielenie odpowiedzi proponuje jakże skuteczną oraz przyjemną metodę;)








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz