wtorek, 10 lutego 2015

Z cyklu widzę Twoją przyszłość: projekt nowelizacji ustawy o podatku VAT oraz Pzp (Druk nr 3077)


Krajowy system zamówień publicznych zostanie najprawdopodobniej poddany kolejnym modyfikacją, w wyniku których na strony postępowania przetargowego nałożone zostaną nowe obowiązki. Tydzień temu odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo zamówień publicznych (Druk nr 3077). Nowelizacja Pzp jest silne skorelowana z dostosowaniem przepisów o podatku od towarów i usług do prawa unijnego w szczególności metod służących odliczaniu VAT w odniesieniu do towarów i usług wykorzystywanych do celów mieszanych (a także dostosowania przepisów do wyroku TSUE w sprawie C-511/10 w powiązaniu z wyrokiem w sprawie C-437/06). 


Projektowane zmiany odnoszą się do realizacji inwestycji w których podmiotem odpowiedzialnym za odprowadzenie podatku VAT jest zamawiający. Propozycja zmiany art. 91 ust. 3 ustawy Pzp nakłada na wykonawcę obowiązek poinformowania zamawiającego, czy wybór jego oferty będzie prowadzić do powstania u zamawiającego obowiązku podatkowego. Zgodnie z nowym brzmieniem ww. przepisu, jeżeli złożono ofertę, której wybór prowadziłby do powstania u zamawiającego obowiązku podatkowego zgodnie z przepisami o podatku VAT, zamawiający w celu oceny takiej oferty dolicza do przedstawionej w niej ceny podatek VAT, który miałby obowiązek rozliczyć zgodnie z obowiązującymi przepisami. Na wykonawców zostanie nałożony obowiązek informacyjny w stosunku do zamawiającego w zakresie zagadnienia, czy po stronie zamawiającego powstanie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług w związku z wyborem danej oferty (informację tę wykonawca przekazywałby zamawiającemu wraz z ofertą).

W konsekwencji proponowanych zmian obowiązek doliczania wartości podatku VAT płaconego przez zamawiającego do wartości netto wykonawcy będzie miał zatem zastosowanie w przypadku:

·         tak jak obecnie – wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
·      mechanizmu odwróconego obciążenia, w odniesieniu do wprowadzonych już, jak i planowanych do wprowadzenia przedmiotowym projektem zmian w ustawie o VAT,
·    importu usług lub importu towarów, z którymi wiąże się analogiczny obowiązek doliczenia przez zamawiającego przy porównywaniu cen ofertowych podatku od towarów i usług.

Nowelizacja zakłada nałożenie na zamawiających obowiązku przeprowadzenia badania ofert pod kątem ewentualnego powstania obowiązku podatkowego, we wszystkich niezakończonych postępowaniach, jakie zostały wszczęte przed planowanym dniem wejścia w życie nowych przepisów, tj. dniem 1 kwietnia 2015 r. (swoisty dla ustawodawcy przejaw żartu Prima Aprilis-owego). W przypadku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego zamawiający będzie wzywał wykonawców, którzy złożyli oferty, do przedstawienia informacji dotyczącej kwoty podatku od towarów i usług doliczonej do ceny złożonej oferty, jeżeli ta informacja nie wynika z treści oferty, oraz informacji dotyczącej możliwości powstania u zamawiającego obowiązku podatkowego wraz ze wskazaniem nazwy (rodzaju) towaru lub usługi, których dostawa lub świadczenie będzie prowadzić do jego powstania, oraz ich wartości bez kwoty podatku, a następnie poprawia oferty w zakresie ceny przez pomniejszenie tej ceny o podatek od towarów i usług w zakresie, w jakim u zamawiającego powstaje obowiązek rozliczenia podatku od towarów i usług. 

W sytuacji, gdy postępowanie zostanie już zakończone, a umowa w sprawie zamówienia publicznego zostanie zawarta przed dniem 1 kwietnia 2015 r. zamawiający będzie mógł skorzystać z uprawnienia do wystąpienia do wykonawcy o zmianę umowy w zakresie obniżenia wynagrodzenia wykonawcy o kwotę podatku VAT, jaką obowiązany jest rozliczyć zamiast wykonawcy. Brak zgody wykonawcy będzie upoważniał zamawiającego do wypowiedzenia umowy.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz